Forum

Posted By azpreps On Wednesday, February 29th, 2012 With 0 Comments

Welcome Guest 

Show/Hide Header

Welcome Guest, posting in this forum requires registration.





Pages: [1]
Author Topic: Southwest All-American Camp Game Rosters & Event Schedule
Anthony-
Ray
Administrator
Posts: 2390
Permalink
Post Southwest All-American Camp Game Rosters & Event Schedule
on: June 24, 2018, 21:44
Quote

The <strong>Southwest All-American Camp</strong> event is scheduled for June 30th-July 1st at the brand new <b>PHHacility </b>located in Phoenix at 4600 East Gin Loop.

This is the 2nd annual event for <b>Arizona Preps</b> and <b>Arizona Varsity</b> - combining to present this camp.

The event is unique since there will be 20+ college coaches attending from every level of play. (D1, D2, D3, NAIA, Junior College)  There will also be multiple National scouts on hand evaluating the talent.

There will be up to 120 players at the event. Every player will play 3 games, plus a possible All-Star game.  Every team will get one game on the main court and end up with 10 players max per team.

The All-Star games will be the Top-20, Top-40 and Underclassman game (Only allowed to play in 1 game).
<p style="text-align: center;"><strong>Event Complete Schedule </strong></p>
<b>Saturday June 30th</b>

12:30pm - 1:30pm Camp Registration & Check-In

1:30pm - 1:45pm Opening Camp Announcements/Jason Fraser

1:45pm - 2:00pm Stretch w Gretchen Seeck

2:00pm - 3:00pm Individual Instruction

3:00pm - 3:30pm Team Assignments

3:30pm - 5:40pm Camp Games (Round 1) (3 courts)

5:45pm - 8:00pm Camp Games (Round 2) (3 courts)

<b>Sunday July 1st</b>

10:00-10:30 Warm up

10:30am - 12:45pm Camp Games (Round 3) (3 courts)

12:45pm - 1:30pm Lunch--subs

1:30pm - 1:45pm Final Remarks/Game Announcements

1:45pm - 2:45pm Underclassman Game

2:50pm - 3:55pm Top 40 Game

4:00pm - 5:05pm Top 20 Game
<p style="text-align: center;"><b><i>Event Game Schedule:</i></b></p>
<b>Saturday</b>

<b>3:30-4:35</b> Ct Red (Wash St vs Stanford), Ct Black (ASU vs CAL) & Ct White (AZ vs WASH)

<b>4:40-5:45 </b>Ct Red (COL vs USC), Ct Black (Oregon St vs UCLA) & Ct White (Oregon vs Utah)

<b>5:45-6:50 </b>Ct Red (AZ vs ASU), Ct Black (WASH vs Wash St) & Ct White (Stanford vs CAL)

<b>6:55-8:00</b> Ct Red (Oregon vs Oregon St), Ct Black (Utah vs COL) & Ct White (USC vs UCLA)

<b>Sunday</b>

<b>10:30-11:35</b> Ct Red (WASH vs CAL), Ct Black (ASU vs Stanford) & Ct White (AZ vs Wash St)

<b>11:40-12:45</b> Ct Red (Utah vs UCLA), Ct Black (Oregon St vs USC) & Ct White (Oregon vs COL)

<b>LUNCH/Announce All-Stars</b>

<b>1:45-2:45</b> Underclassman All-Star game

<b>2:50-3:55</b> Top 40 All-Star game

<b>4:00-5:00</b> Top-20 All-Star game
<p style="text-align: center;"><strong>Complete Team Rosters</strong></p>
<b><i>Washington State</i></b>

2018 5-9 PG Zion Wyatt (Montclair-NJ)

2019 5-10 PG Khalid Price (Mountain Pointe)

2020 5-11 PG Khalid Whitaker (Flowing Wells)

2021 6-0 SG Joey Pupillo (Chandler Prep)

2021 6-4 SF Kevin Kogbara (Peoria)

2021 6-4 SG Elijah Cole (Shadow Mountain)

2019 6-6 SG Devan Cambridge (Hillcrest)

2019 6-5 F JD Tsasa (North Canyon)

2019 6-9 PF Jalen Graham (Mountain Pointe)

2019 6-10 C Lucas Elliott (Pusch Ridge)

<b><i>Stanford</i></b>

2019 5-10 PG Micah Burno (Chaparral)

2019 5-11 PG Donavan Jackson (Faith Lutheran)

2019 6-0 CG Allen Johnson (Mountain Pointe)

2020 6-0 PG Trent Hudgens (Moon Valley)

2019 6-3 CG Nicolas Elame (Bella Vista Prep)

2021 6-3 SG Max Majerle (Arcadia)

2021 6-3 SF Kannon Jewell (Ironwood Ridge)

2019 6-6 F Jonah LaBranche (Mountain Pointe)

2020 6-7 PF Andre Harris (Prep)

2021 6-10 C Matur Dhal (Paradise Honors)

<i><b>Colorado</b></i>

2021 5-9 PG Corey Perry (Peoria)

2021 6-0 PG Zay Freeney (South Mountain)

2018 6-2 CG Makael Rainbow (Fairfax)

2019 6-2 SG Cameron Bender (Ben Franklin)

2019 6-4 SG Zach Hobbs (Mesa)

2019 6-5 SF Majok Deng (Salpointe Catholic)

2021 6-6 SF Jason “JT” Elder (Cienega)

2019 6-7 SF Stephan Gabriel (Hillcrest)

2019 6-7 PF/C Edin Smjecanin (Mesquite)

2019 6-9 C Tosh Baker (Pinnacle)

<b><i>USC</i></b>

2019 5-10 PG Kaleb Brown (Peoria)

2020 6-1 PG Dayton Harris (Skyline)

2020 6-3 CG Jeron Artest (Hillcrest)

2019 6-2 W Austin Ponsness (Casteel)

2018 6-3 SG Jonah Ballentyne (Red Mountain)

2020 6-3 SG Ty Harper (undecided)

2020 6-4 SG Amadou Kaba (Phx Country Day)

2019 6-5 F Eric Babcock (Casteel)

2019 6-7 W Emmanuel Taban (Apollo)

2019 6-11 C Emmanuel Tshimanga (Bella Vista Prep)

<b><i>Arizona</i></b>

2020 5-9 PG DeLeon Brown (Benicia)

2021 5-11 PG Ricardo Sarmiento (Cesar Chavez)

2021 6-1 PG Jalen Scott (Paradise Honors)

2021 6-0 G Xavier Vierra (Peoria)

2019 6-3 SG Kameron Valencia (Eldorado-NM)

2019 6-5 SG Cameron Carter (Eldorado-NM)

2019 6-6 SF Jerry Iliya (Paradise Honors)

2019 6-6 F Carson Towt (Gilbert)

2021 6-9 C Carter Van Hammond (Perry)

2019 6-10 C Cameron Katal (Westview)

<b><i>Arizona State</i></b>

2020 5-10 PG Ricky Hernandez (Mesquite)

2019 5-11 PG Alejandro Monreal (Canutillo-TX)

2021 6-0 PG Myles E Phillips (Franklin-WA)

2019 6-2 F Michael Camacho (Dysart)

2021 6-3 SG Jahmai Mashack (Etiwanda-CA)

2019 6-3 CG Jake Moore (Basha)

2021 6-4 SG Dimitrios Stragalinos (Hillcrest)

2019 6-4 PG Isaiah Marin (Buckeye)

2019 6-9 C Miles Houston (Perry)

2020 6-10 F Shon Robinson (Higley)

<i><b>Oregon</b></i>

2022 5-9 PG Dominic Garza (Shadow Ridge)

2020 5-11 CG Isaac Monroe (Peoria)

2019 6-2 SG Josh Ursery (Liberty)

2019 6-4 PG D'Maurian Williams (Westview)

2019 6-4 SF Adam Martin (Ben Franklin)

2019 6-5 SF Otis Frazier III (Buckeye)

2019 6-6 W Kyler Mikkelsen (Saguaro)

2020 6-7 PF Roy Eze (Paradise Honors)

2020 6-8 PF Anthony Garza (Shadow Ridge)

2019 6-8 PF Adam Hamilton (Buckeye)

<b>Oregon State</b>

2021 5-7 PG Ty Ali (Arcadia)

2021 5-9 PG Tre Bell (Peoria)

2020 5-10 PG Jordan Wollangk (Mesquite)

2019 6-2 CG Josh Baker (McClintock)

2020 6-2 PG Jalin Anderson (AZ Compass Prep)

2019 6-4 W Jonathan Jackson (Paradise Honors)

2019 6-5 W Sam Goulet (Cactus Shadows)

2020 6-5 SF Nyjeir Andrews (Cesar Chavez)

2019 6-7 PF Mamane Yaou (Tri-CIty)

2020 6-8 PF JB Mukeba (Hillcrest)

<b><i>Washington</i></b>

2021 5-9 PG Steven Cervantes (Mesa)

2019 5-11 PG Wyatt Appel (Mesa)

2021 6-2 PG Tyrone "Ty Ty" Washington Jr. (Cesar Chavez)

2020 6-2 SF Christion Ashe (Mesquite)

2019 6-3 SG Jackson Ruai (Amphi)

2019 6-4 SF Josh Hawkins (Paradise Honors)

2018 6-5 F Michael Davidson (Ventura)

2019 6-6 PF Phoenix Katz (Sabino)

2019 6-10 C Malik Lamin (Hillcrest)

2019 7-0 C Rick Issanza (Bella Vista Prep)

<b><i>California</i></b>

2022 5-8 PG Pierce Benson (Thunderbird)

2020 5-9 PG Roman Madayag (American Canyon-CA)

2019 5-9 PG Jeffrey Thomas III (Palo Verde)

2019 6-0 CG CJ Nnorom (Cactus Shadows)

2020 6-1 SG Forest Swope (Tempe)

2020 6-4 SG Kiimani Holt (Rancho Solano Prep)

2020 6-6 CG Kyree Walker (Hillcrest)

2021 6-6 PF Alex Gaylor (Sunnyslope)

2019 6-7 SF Payton Dickerson (Hillcrest)

2020 6-11 PF Fallou Diagne (Tri-City)

<b><i>Utah</i></b>

2020 5-10 PG Kahan Shoulders (San Tan Charter)

2018 6-1 PG John Norsworthy III (Mountain Pointe)

2020 6-1 CG Trey Donaldson (Gilbert Christian)

2022 6-1 PF Izick Ruiz (Sunnyside)

2019 6-2 SG Ian Good (Mesa Mountain View)

2019 6-3 CG Tyrek Chambers (Prep)

2019 6-4 SG Chase Verdugo (Walden Grove)

2020 6-5 F TJ Green (Carl Hayden)

2020 6-8 PF/C DeAndre Henry (Mountain Pointe)

2019 6-10 PF John Olmsted (Morenci)

<b><i>UCLA</i></b>

2021 6-3 SG Connor Dunn (J Serra-CA)

2021 6-2 CG Aidan O’Neill (Saddleback Valley Christian-CA)

2021 6-2 SG Gavin O’Neill (Saddleback Valley Christian-CA)

2020 6-2 CG Will Kenner (St Margarets Episcopal School-CA)

2023 6-2 W Jesus Ochoa (Colegio del Valle-CA)

2019 6-4 SF Grant Ward (Buena)

2019 6-6 W DJ Hawkins (AZ Compass Prep)

2020 6-6 PF Tanner Poeschl (MTV)

2021 6-7 PF Ruben I. Cazares (Cholla)

2020 6-7 F Nathan Tshimanga (Phx Country Day)

Pages: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Version: 1.0.34; Page loaded in: 0.077 seconds.
Professional Web Design Services By KVXTech.com Professional SEO Services