Southwest All-American Camp Game Rosters & Event Schedule

by Anthony Ray | Posted on Wednesday, June 6th, 2018

The Southwest All-American Camp event is scheduled for June 30th-July 1st at the brand new PHHacility located in Phoenix at 4600 East Gin Loop.

This is the 2nd annual event for Arizona Preps and Arizona Varsity - combining to present this camp.

The event is unique since there will be 20+ college coaches attending from every level of play. (D1, D2, D3, NAIA, Junior College)  There will also be multiple National scouts on hand evaluating the talent.

There will be up to 120 players at the event. Every player will play 3 games, plus a possible All-Star game.  Every team will get one game on the main court and end up with 10 players max per team.

The All-Star games will be the Top-20, Top-40 and Underclassman game (Only allowed to play in 1 game).

Event Complete Schedule 

Saturday June 30th

12:30pm - 1:30pm Camp Registration & Check-In

1:30pm - 1:45pm Opening Camp Announcements/Jason Fraser

1:45pm - 2:00pm Stretch w Gretchen Seeck

2:00pm - 3:00pm Individual Instruction

3:00pm - 3:30pm Team Assignments

3:30pm - 5:40pm Camp Games (Round 1) (3 courts)

5:45pm - 8:00pm Camp Games (Round 2) (3 courts)

Sunday July 1st

10:00-10:30 Warm up

10:30am - 12:45pm Camp Games (Round 3) (3 courts)

12:45pm - 1:30pm Lunch--subs

1:30pm - 1:45pm Final Remarks/Game Announcements

1:45pm - 2:45pm Underclassman Game

2:50pm - 3:55pm Top 40 Game

4:00pm - 5:05pm Top 20 Game

Event Game Schedule:

Saturday

3:30-4:35 Ct Red (Wash St vs Stanford), Ct Black (ASU vs CAL) & Ct White (AZ vs WASH)

4:40-5:45 Ct Red (COL vs USC), Ct Black (Oregon St vs UCLA) & Ct White (Oregon vs Utah)

5:45-6:50 Ct Red (AZ vs ASU), Ct Black (WASH vs Wash St) & Ct White (Stanford vs CAL)

6:55-8:00 Ct Red (Oregon vs Oregon St), Ct Black (Utah vs COL) & Ct White (USC vs UCLA)

Sunday

10:30-11:35 Ct Red (WASH vs CAL), Ct Black (ASU vs Stanford) & Ct White (AZ vs Wash St)

11:40-12:45 Ct Red (Utah vs UCLA), Ct Black (Oregon St vs USC) & Ct White (Oregon vs COL)

LUNCH/Announce All-Stars

1:45-2:45 Underclassman All-Star game

2:50-3:55 Top 40 All-Star game

4:00-5:00 Top-20 All-Star game

Complete Team Rosters

Washington State

2018 5-9 PG Zion Wyatt (Montclair-NJ)

2019 5-10 PG Khalid Price (Mountain Pointe)

2020 5-11 PG Khalid Whitaker (Flowing Wells)

2021 6-0 SG Joey Pupillo (Chandler Prep)

2021 6-4 SF Kevin Kogbara (Peoria)

2021 6-4 SG Elijah Cole (Shadow Mountain)

2019 6-6 SG Devan Cambridge (Hillcrest)

2019 6-5 F JD Tsasa (North Canyon)

2019 6-9 PF Jalen Graham (Mountain Pointe)

2019 6-10 C Lucas Elliott (Pusch Ridge)

Stanford

2019 5-10 PG Micah Burno (Chaparral)

2019 5-11 PG Donavan Jackson (Faith Lutheran)

2019 6-0 CG Allen Johnson (Mountain Pointe)

2020 6-0 PG Trent Hudgens (Moon Valley)

2019 6-3 CG Nicolas Elame (Bella Vista Prep)

2021 6-3 SG Max Majerle (Arcadia)

2021 6-3 SF Kannon Jewell (Ironwood Ridge)

2019 6-6 F Jonah LaBranche (Mountain Pointe)

2020 6-7 PF Andre Harris (Prep)

2021 6-10 C Matur Dhal (Paradise Honors)

Colorado

2021 5-9 PG Corey Perry (Peoria)

2021 6-0 PG Zay Freeney (South Mountain)

2018 6-2 CG Makael Rainbow (Fairfax)

2019 6-2 SG Cameron Bender (Ben Franklin)

2019 6-4 SG Zach Hobbs (Mesa)

2019 6-5 SF Majok Deng (Salpointe Catholic)

2021 6-6 SF Jason “JT” Elder (Cienega)

2019 6-7 SF Stephan Gabriel (Hillcrest)

2019 6-7 PF/C Edin Smjecanin (Mesquite)

2019 6-9 C Tosh Baker (Pinnacle)

USC

2019 5-10 PG Kaleb Brown (Peoria)

2020 6-1 PG Dayton Harris (Skyline)

2020 6-3 CG Jeron Artest (Hillcrest)

2019 6-2 W Austin Ponsness (Casteel)

2018 6-3 SG Jonah Ballentyne (Red Mountain)

2020 6-3 SG Ty Harper (undecided)

2020 6-4 SG Amadou Kaba (Phx Country Day)

2019 6-5 F Eric Babcock (Casteel)

2019 6-7 W Emmanuel Taban (Apollo)

2019 6-11 C Emmanuel Tshimanga (Bella Vista Prep)

Arizona

2020 5-9 PG DeLeon Brown (Benicia)

2021 5-11 PG Ricardo Sarmiento (Cesar Chavez)

2021 6-1 PG Jalen Scott (Paradise Honors)

2021 6-0 G Xavier Vierra (Peoria)

2019 6-3 SG Kameron Valencia (Eldorado-NM)

2019 6-5 SG Cameron Carter (Eldorado-NM)

2019 6-6 SF Jerry Iliya (Paradise Honors)

2019 6-6 F Carson Towt (Gilbert)

2021 6-9 C Carter Van Hammond (Perry)

2019 6-10 C Cameron Katal (Westview)

Arizona State

2020 5-10 PG Ricky Hernandez (Mesquite)

2019 5-11 PG Alejandro Monreal (Canutillo-TX)

2021 6-0 PG Myles E Phillips (Franklin-WA)

2019 6-2 F Michael Camacho (Dysart)

2021 6-3 SG Jahmai Mashack (Etiwanda-CA)

2019 6-3 CG Jake Moore (Basha)

2021 6-4 SG Dimitrios Stragalinos (Hillcrest)

2019 6-4 PG Isaiah Marin (Buckeye)

2019 6-9 C Miles Houston (Perry)

2020 6-10 F Shon Robinson (Higley)

Oregon

2022 5-9 PG Dominic Garza (Shadow Ridge)

2020 5-11 CG Isaac Monroe (Peoria)

2019 6-2 SG Josh Ursery (Liberty)

2019 6-4 PG D'Maurian Williams (Westview)

2019 6-4 SF Adam Martin (Ben Franklin)

2019 6-5 SF Otis Frazier III (Buckeye)

2019 6-6 W Kyler Mikkelsen (Saguaro)

2020 6-7 PF Roy Eze (Paradise Honors)

2020 6-8 PF Anthony Garza (Shadow Ridge)

2019 6-8 PF Adam Hamilton (Buckeye)

Oregon State

2021 5-7 PG Ty Ali (Arcadia)

2021 5-9 PG Tre Bell (Peoria)

2020 5-10 PG Jordan Wollangk (Mesquite)

2019 6-2 CG Josh Baker (McClintock)

2020 6-2 PG Jalin Anderson (AZ Compass Prep)

2019 6-4 W Jonathan Jackson (Paradise Honors)

2019 6-5 W Sam Goulet (Cactus Shadows)

2020 6-5 SF Nyjeir Andrews (Cesar Chavez)

2019 6-7 PF Mamane Yaou (Tri-CIty)

2020 6-8 PF JB Mukeba (Hillcrest)

Washington

2021 5-9 PG Steven Cervantes (Mesa)

2019 5-11 PG Wyatt Appel (Mesa)

2021 6-2 PG Tyrone "Ty Ty" Washington Jr. (Cesar Chavez)

2020 6-2 SF Christion Ashe (Mesquite)

2019 6-3 SG Jackson Ruai (Amphi)

2019 6-4 SF Josh Hawkins (Paradise Honors)

2018 6-5 F Michael Davidson (Ventura)

2019 6-6 PF Phoenix Katz (Sabino)

2019 6-10 C Malik Lamin (Hillcrest)

2019 7-0 C Rick Issanza (Bella Vista Prep)

California

2022 5-8 PG Pierce Benson (Thunderbird)

2020 5-9 PG Roman Madayag (American Canyon-CA)

2019 5-9 PG Jeffrey Thomas III (Palo Verde)

2019 6-0 CG CJ Nnorom (Cactus Shadows)

2020 6-1 SG Forest Swope (Tempe)

2020 6-4 SG Kiimani Holt (Rancho Solano Prep)

2020 6-6 CG Kyree Walker (Hillcrest)

2021 6-6 PF Alex Gaylor (Sunnyslope)

2019 6-7 SF Payton Dickerson (Hillcrest)

2020 6-11 PF Fallou Diagne (Tri-City)

Utah

2020 5-10 PG Kahan Shoulders (San Tan Charter)

2018 6-1 PG John Norsworthy III (Mountain Pointe)

2020 6-1 CG Trey Donaldson (Gilbert Christian)

2022 6-1 PF Izick Ruiz (Sunnyside)

2019 6-2 SG Ian Good (Mesa Mountain View)

2019 6-3 CG Tyrek Chambers (Prep)

2019 6-4 SG Chase Verdugo (Walden Grove)

2020 6-5 F TJ Green (Carl Hayden)

2020 6-8 PF/C DeAndre Henry (Mountain Pointe)

2019 6-10 PF John Olmsted (Morenci)

UCLA

2021 6-3 SG Connor Dunn (J Serra-CA)

2021 6-2 CG Aidan O’Neill (Saddleback Valley Christian-CA)

2021 6-2 SG Gavin O’Neill (Saddleback Valley Christian-CA)

2020 6-2 CG Will Kenner (St Margarets Episcopal School-CA)

2023 6-2 W Jesus Ochoa (Colegio del Valle-CA)

2019 6-4 SF Grant Ward (Buena)

2019 6-6 W DJ Hawkins (AZ Compass Prep)

2020 6-6 PF Tanner Poeschl (MTV)

2021 6-7 PF Ruben I. Cazares (Cholla)

2020 6-7 F Nathan Tshimanga (Phx Country Day)

Join the Forum discussion on this post

Tags

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Professional Web Design Services By KVXTech.com Professional SEO Services